30 Wrz

Dzieci z Polski – Dzieciom na granicy

Na polsko-białoruskiej granicy od wielu tygodni koczują rodziny z dziećmi. Gdy uciekali z Czeczenii było lato, słońce, ciepło. Dzieciaki wyruszyły w podróż w letnich butach i ubraniach – ich rodzice byli prześladowani i musieli uciekać, nie planowali tak długiej podróży… W Czeczenii nadal trwa „cicha wojna”, w której ludzie są porywani z domów, bici, poniżani i zabijani. Dla tych prześladowanych osób, jedyną drogą wyjścia, jest przedostanie się do Polski przez Białoruś. Przejście graniczne z Białorusi do Polski jest jednak dla nich zamknięte. Tak być nie powinno! Każdemu kto prosi o status uchodźcy, zgodnie z konwencją genewską powinno się dać szansę i choćby czasowe schronienie i ochronę międzynarodową na terenie Polski. Dziś jednak tak się nie dzieje.

Od wielu tygodni dzień po dniu, całymi rodzinami, kupują bilety na pociąg do Polski – mając nadzieję, że los się do nich w końcu uśmiechnie, lecz na granicy są zawracani i przeprowadzani do pociągu jadącego z powrotem na Białoruś– codziennie wracają coraz bardziej smutni i wyczerpani. Wielu rodzinom skończyły się już pieniędze, nie jedzą już ciepłych posiłków, nie mają gdzie spać, chorują, nie mają nawet na ciepłe ubrania i buty.

W kulturze Czeczeńskiej nie mieści się żebranie, użalanie się nad sobą i proszenie o pomoc. Prosimy więc za nich – dajmy im szanse przetrwać te chłodne i trudne dni.

Dla dzieci czekających na granicy zbieramy:

  • ciepłe buty
  • ciepłe kurtki, bluzy i swetry
  • czapki
  • leginsy, cieple skarpetki,
  • śpiwory, koce, karimaty
  • kosmetyczki z szamponem, mydłem, szczoteczkami do zębów, ręcznikami
  • suche artykuły spożywcze: herbata, płatki śniadaniowe, herbatniki, czekolady,
  • miło im będzie też dostać listy od was z Polski, które obiecujemy im rozdać i przetłumaczyć
  • nasi wolontariusze planują zorganizowac dzieciom różne zajęcia w tym celu zbieramy: bloki, kredki świecowe, flamastry, długopisy, naklejki, koperty (będą odpisywać na listy!) kleje, nożyczki, maski i gumki do teatrzyku, kolorowanki, zestawy do rękodzieła: koraliki, żyłki..
Tak wyglądają dziś czekając na zimnym dworcu w Brześciu – może wy macie jakieś pomysły, jak im pomóc – jeśli tak, koniecznie do nas napiszcie: eastborder@home.pl

dzieci

 

Środki ze zbiórki lub kiermaszu możecie wpłacić na konto 97 1030 0019 0109 8530 0044 9039 Fundacji Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna, z dopiskiem pomoc na granicy
Dziękujemy! Psychologowie i wolontariusze FMIH pomagający w Brześciu.